لا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ

به وبلاگ علمی و آموزشی دکتر جهان تقی زاده خوش آمدید.

آشنایی با گرایش ساخت و تولید در مهندسی مکانیک:

مهندسی ساخت و تولید طبق تعریف انجمن مهندسان ساخت و تولید ، با این عبارت مشخص شده است : ” رشته ای از مهندسی  است که به تحصیلات و تجاربی نیازمند است تا رویه های مهندسی را در پروسه و شیوه های تولید در صنعت بفهمد، به کار گیرد و کنترل کند . این مهندسان به قابلیت برنامه ریزی در فرایند های تولید نیازمندند تا درباره ابزارها ، روند ها، ماشین آلات و تجهیزات تحقیق کرده و آنها را بهبود بخشیده و امکانات و سیستم ها را برای تولید فراورده هایی با کیفیت بالا و با هزینه ی کم بکار گیرند .”

بعبارت روشنتر گرایش‌ ساخت‌ و تولید به‌ زمینه‌های‌ کاربردی‌ مهندسی‌ مکانیک می پردازد. اما در ساخت وتولید علاوه بر مکانیک نگرش به سایر رشته ها هم گنجانده شده است. مثلا" دروس مرتبط با تولید در مهندسی برق ، مهندسی مواد و مهندسی صنایع نیز به این رشته اضافه و اما یک سری از دروس پیچیده مکانیک از این رشته حذف شده است. نهایتا" فارغ التحصیلان این رشته با تاثیر فرایند های متفاوت تولید بر روی ویژگی های ماده آشنا هستند.  قدرت انتخاب و به کار گیری مواد را مسلط بوده و در این زمینه خود می توانند مبتکر آزمایش ها و پژوهش های گوناگون باشند. این مهندسان بایستی نگرش هنری قوی تری داشته و خلاق تر از سایرین باشند. این مهندسان قادرخواهند بود با تلفیق هنر، ریاضیات، علوم پایه مکانیک و سایر علوم مهندسی، تمامی جوانب روند تولید را از طرح در ذهن تا ارائه محصول به بازار برعهده بگیرند. با توجه به اینکه برنامه کارشناسی این گرایش تمام این نیازها و خصوصاً در سطوح تخصصی را پوشش نمیدهد ضرورت ارائه دوره کارشناسی ارشد این گرایش وجود دارد. قابل ذکر است که دروس این رشته از لحاظ تحلیل و تئوری نسبت به سایر گرایش ها هم کمتر و هم راحت تر بوده و  در عوض کار آزمایشگاهی و کارگاهی بیشتر جایگزین شده است که دانشجویان علاقمند به کارهای عملی به آسانی می توانند حتی تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهد.

 نهایت کلام اینکه: هدف این رشته تربیت مهندسانی است که عموما" در سه شاخه فعالیت خواهند کرد :

·         طراحی، تولید و توانایی استفاده و اشتغال ازهمه فرایندهای ساخت از اسباب بازی ساده گرفته تا هواپیما  ( انواع ریخته گری ها، انواع آهنگری ها ، انواع ماشینکاری ها، انواع مونتاژها، انواع جوشکاری ها و فرایندهای مدرن همانند لیزر، فراصوت، پلاسما، الکترو شیمایی و تخلیه الکتریکی و ... )

·         - طراحی و تولید ماشین ابزار های سنتی و مدرن و تسلط به استفاده از نرم افزار های مربوطه

·         طراحی و ارتقاء انواع مکانیزاسیون ها (انواع بازرسی های مخرب و غیر مخرب ، انواع رباتها، انواع تولید انعطاف پذیر، طراحی و تولید کامپیوتری، کنترل های عددی و ...).

فارغ التحصیلان این دوره قادر خواهند بود در تمام  صنایع از جمله ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی ، صنایع کشاورزی، صنایع هوا فضایی، ‌دفاعی و تسلیحاتی و ... مشغول شده و همچنین به طراحی کارگاه و تمامی تجهیزات داخل آن و یا کارخانه های تولیدی هم بپردازند. از طرفی نظارت و بهره برداری و اجرای صحیح طرحها نیز بر عهده مهندسان ساخت و تولید می باشد. نکته مهم این هست که در صورت همت بیشتر، فارغ التحصیلان این رشته خود می توانند مولد یک کار تولیدی یا خدماتی با یک سرمایه متوسط گردند و شاید هیچ وقت نیازی به کارهای استخدامی هم نداشته باشند. بلکه خود براحتی می توانند با یک درایت مهندسی صاحب صنایع گردند .

بعضی از دروس ویژه ساخت و تولید به همراه آزمایشگاهها و کارگاههای مربوطه به قرار زیر است.

بعضی دروس تخصصی مازاد بردروس مکانیک

آزمایشگاهها و کارگاههای تخصصی ویژه ساخت و تولید

طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر(CAD/CAM)

آزمایشگاه طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر(CAD/CAM)

سیستم های اندازه گیری

آزمایشگاه سیستم های اندازه گیری

متالورژی

آزمایشگاه متالورژی

هیدرولیک و نیوماتیک

آزمایشگاه هیدرولیک و نیوماتیک

کاربرد برق در مکانیک

آزمایشگاه کاربرد برق در مکانیک

قید و بند

کارگاه قید و بند

عملیات حرارتی

کارگاه عملیات حرارتی

اصول ریخته گری

کارگاه اصول ریخته گری

توانایی ماشینکاری

کارگاه توانایی ماشینکاری

ماشینهای کنترل عددی(CNC)

کارگاه ماشینهای کنترل عددی(CNC)

قالب های پرس

کارگاه قالب های پرس

انیورسال عمومی

کارگاه انیورسال عمومی

تکنولوژی جوشکاری

کارگاه تکنولوژی جوشکاری

کنترل کیفیت

---------

کنترل اتوماتیک

---------

تکنولوژی پلاستیک

---------

تولید مخصوص

---------

طراحی کارخانه

---------

 

 

 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 30 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 17:19 | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد